Sposoby na zmniejszenie kosztów produkcji

Strona główna » Sposoby na zmniejszenie kosztów produkcji

Często, kiedy wspomina się o konieczności zmniejszenia kosztów produkcji, na pracowników pada blady strach. Niestety, w wielu firmach, zmniejszenie tych kosztów jest nadal utożsamiane z cięciami, które wcześniej czy później dopadają pracowników. Tnie się albo całe etaty albo ich części, albo też przenosi pracowników na inne stanowiska zmniejszając im wynagrodzenie, albo nawet zostawiając na dotychczasowym stanowisku, tylko z mniejszym wynagrodzeniem, bo "zakład ma kłopoty finasowe i jakoś trzeba z tego wybrnąć, przeczekać bessę", "jak się odbijemy to wrócicie co dawnych pensji". Czasem cięcia są związane ze spadkiem jakości produkowanych towarów, bo kupuje się tańsze materiały do ich wytworzenia. Złośliwi twierdzą, że nigdy nie jest to związane z cięciami kosztów zarządu, ale i tam różnie bywa.

Wielu ekspertów jednak podkreśla, że taka droga jest zła, krótkoterminowa i krótkowzroczna. Mniej pracowników wyprodukuje mniej towarów, a więc zmniejszenie kosztów będzie skutkowało też zmniejszeniem produkcji. Spadek jakości towarów może wpłynąć jeszcze gorzej, bo zrażenie klientów, przyzwyczajonych do określonego standardu, może być nie do nadrobienia, jeśli w wyniku zniechęcenia "przekonają się" do produktów konkurencji.

Dużo lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest przyjrzenie się całemu etapowi produkcji i przeanalizowanie na jakim jej etapie i co się marnuje. A marnować się może wiele rzeczy: czas - konieczny do wykonania określonego etapu produkcji związany np. z oczekiwaniem na przekazanie rzeczy przez kogoś innego, rozwiązywaniem jakichś problemów, powielaniem czynności, oczekiwaniem na zakończenie jakiegoś procesu, złym rozkładem maszyn itd., materiały - wynikające z niewłaściwego ich przechowywania, transportowania czy nieekonomicznego wykorzystania, maszyny - z powodu złego ustawienia powodującego, że są nieekonomicznie eksploatowane. Przykłady można mnożyć. Co ciekawe o wielu można się dowiedzieć bezpośrednio od pracowników. Czasem warto wziąć kogoś "z zewnąrz", kto przyjrzy się "świeżym okiem" przedsiębiorstwu i oceni co mogłoby być robione inaczej. Są firmy doradcze, które zajmują się optymalizacją w celu zmniejszenia kosztów produkcji i zajmują się tym naprawdę profesjonalnie, proponując lepsze i bardziej efektywne metody niż standardowe cięcie kosztów.